Vuoden 2025 tuoreet luvut osoittavat, että liikevaihto laski 39 prosentilla 68 miljoonaan Ruotsin kruunuun, mikä on laskua 111 miljoonasta kruunusta edelliseen vuoteen verrattuna. Liikevoitto laski 46 prosentilla -1,8 miljoonaan kruunuun verrattuna 3,2 miljoonan kruunun tappioon vuonna 2024.
Tilikauden tulos verojen jälkeen oli hieman yli 0,7 miljoonaa kruunun tappio, mikä on 122 prosentin lasku edellisen vuoden 3,3 miljoonan kruunun voittoon verrattuna.
Kaksi vuotta sitten toimitusjohtaja ja perustaja Johan Lundberg ennusti, että Ozoneair saavuttaisi noin 250 miljoonan kruunun vuosiliikevaihdon uuden Pohjoismaiden laajentumisen ja uusien tuotteiden lanseerauksen ansiosta. Yrityksen nykyinen tilanne osoittaa kuitenkin, että kasvutavoitteiden tiellä on ollut logistisia esteitä.
Tappion syy
Vuosikertomuksesta käy ilmi, että yrityksellä on ollut tavarantoimitusongelmia viime tilikauden aikana.
Varastotasot ovat olleet ajoittain riittämättömiä kysynnän täyttämiseksi. Ilmanpuhdistimien ja otsoni-ratkaisujen rajallinen saatavuus johtuu pääasiassa siitä, että toimitusajat tehtaalta ovat olleet normaalia pidempiä, mikä johti siihen, että yritys menetti potentiaalisia myyntimahdollisuuksia.
Yritys kehittää, markkinoi ja myy tuotteitaan Luleåssa. Vaikeasta vuodesta huolimatta Ozoneair on investoinut aineettomiin hyödykkeisiin vuonna 2025. Patenttien, lisenssien ja tavaramerkkien hankinnat kirjattiin 3 miljoonan kruunun arvosta.
Yrityksellä oli keskimäärin 14 työntekijää vuoden aikana.