Vaikka suuri osa ruotsalaisen verkkokaupan keskustelusta pyörii pienentyneistä marginaaleista ja kovasta kotimaisesta kilpailusta, kuntosali- ja harjoittelutoimija Gymkompaniet esittää pirteitä kasvulukuja naapurimaissa.
Toimitusjohtaja Joel Löwenbergin mukaan ulkomailla toimiminen on nyt liiketoiminnan nopeimmin kasvava osa prosentuaalisesti. Erityisen kirkas tähti portfoliossa on Tanska, jossa yritys on toiminut jo muutaman vuoden:
Tanska kasvaa noin 40 prosenttia ja saattaa liikevaihtaa 10 miljoonaa kruunua tänä vuonna. Tämä on jatkunut kaksi–kolme vuotta, joten se on erittäin miellyttävä markkina, Joel Löwenberg kertoo Ehandel.se:lle.
Yritysosto Suomessa ja salakäynnistys Norjassa
Myös itään on liikettä. Noin vuosi sitten Gymkompaniet osti osuuden suomalaisesta yrityksestä saadakseen nopeamman jalansijan markkinoilla.
Olemme olleet aktiivisia Suomessa noin vuoden ja myyneet viimeisen 12 kuukauden aikana noin 3 miljoonaa kruunua. Se ei ole valtava liikevaihto tulosten valossa, mutta se on varsin kohtuullinen ensimmäiselle vuodelle verkkokaupassa, hän sanoo.
Nyt vuorossa on toinen pohjoismainen markkina, mutta Norjassa Gymkompaniet valitsee täysin erilaisen ja varovaisemman strategian. Sen sijaan, että yritys perustaisi oman kaupan alusta alkaen, se hyödyntää yhtä alan suurimmista alustoista.
Emme ole lanseeranneet omaa markkinaa, vaan olemme tehneet yhteistyötä, jossa myymme Gymgrossisten kautta Norjassa. Olimme aktiivisia joitakin viikkoja sitten, joten olemme saaneet vasta muutamia tilauksia tähän mennessä. Mutta se on meille tapa testata vesiä, Joel Löwenberg päättää.