Vuosikertomuksessa todetaan, että yrityksen tuloskehitys on ollut negatiivinen viime vuosina, mutta tämä kääntyi vuonna 2025. Markkinoiden kehitys, organisaatiomuutokset ja liiketoiminnan uudelleenjärjestelyt mainitaan ensisijaisiksi syiksi parantuneelle tulokselle. Yritys kirjoittaa myös, että Ruotsin rakennus- ja remonttimarkkinat ovat aiemmin hidastuneet inflaation ja korkojen nousun vuoksi, mutta vuoden 2025 korkojen lasku näyttää ohjanneen markkinat positiiviseen suuntaan.
Tanskalainen yritys ottaa ohjat
Norjalaiselle emoyhtiölle Elektroimportørenille kehitys on ollut myrskyisää, mikä on johtanut omistusjärjestelyihin. Toimitusjohtaja Andreas Nissin erottua ja Lars Tendalin tultua hänen seuraajakseen toukokuussa 2026, konserni osti tanskalainen Brødrene A. & O. Johansen elokuun lopussa. Ostaja varmisti hieman yli 92 prosenttia osakkeista, mikä johti siihen, että Elektroimportøren poistettiin kaupankäyntipaikka Euronext Growth Oslo -pörssistä 1. syyskuuta 2026.
Emoyhtiön raportin mukaan ruotsalaisen toiminnan liikevaihto kasvoi lähes 11 prosenttia vuoden 2026 toisella neljänneksellä. Koko ruotsalainen tuotto neljänneksellä oli 46,5 miljoonaa Norjan kruunua verrattuna edellisen vuoden vastaavan ajanjakson 42 miljoonaan kruunuun. Myynti yritysasiakkaille (B2B) muodosti 10 miljoonaa Norjan kruunua tästä kokonaissummasta.
Myymälät maksavat
Kasvua vauhdittaa osittain yrityksen fyysinen laajentuminen maassa. Veddestan olemassa oleva myymälä tuotti liikevaihtoa 10 miljoonaa Norjan kruunua, kun taas uusi Kungens Kurvan myymälä, joka avasi ovensa 25. toukokuuta, tuotti 2 miljoonaa Norjan kruunua ensimmäisen kuukauden aikana. Samalla ruotsalainen verkkokauppa vastasi suurimmasta osasta myynnistä 32 miljoonalla Norjan kruunulla.
Uuden myymälän investoinnilla on ollut jonkin verran vaikutusta kannattavuuteen lyhyellä aikavälillä. Ruotsin markkinoiden bruttokate oli 27,6 prosenttia vuoden toisella neljänneksellä, mikä on marginaalinen lasku edellisen vuoden vastaavan neljänneksen 27,9 prosentista. Neljännesraportin mukaan tämä lasku liittyy osittain Kungens Kurvan perustamiskustannuksiin. Epävarmasta makrotaloudellisesta tilanteesta huolimatta yhtiön johto toteaa, että se näkee edelleen houkuttelevia mahdollisuuksia Ruotsin markkinoilla.