MAINOS

Zalandos Q3 2026: B2B kasvaa 28 prosenttia ja tekoälyagentit hoitavat ostot

Sebastian Becker, Pohjoismaiden johtaja
Voitto kaksinkertaistuu B2B-liiketoiminnassa.

Zalando jatkaa kasvuaan ja kannattavuutensa nousua kolmannella vuosineljänneksellä, ylittäen 63 miljoonaa aktiivista asiakasta. Samalla yhtiön B2B-haaran voitto yli kaksinkertaistuu, ja nyt muotijättiläinen paljastaa seuraavan suuren askeleen, jossa tekoälyagentit hoitavat ostot ulkoisista verkkokaupoista suoraan sovelluksessa.

MAINOS

Saksan verkkokauppajätti Zalando esitteli tänään vuoden 2026 kolmannen vuosineljänneksen raporttinsa, ja luvut osoittavat vakaata kasvua haastavilla markkinoilla. Konsernin kokonaisbruttomyynti, GMV, kasvoi 8 prosenttia 4,5 miljardiin euroon verrattuna samaan ajanjaksoon viime vuonna, kun taas nettomyynti nousi 5 prosenttia ja päätyi 3,2 miljardiin euroon. Lopputuloksessa näkyy selkeä tehokkuuden parantuminen, sillä korjattu liikevoitto, EBIT, nousi 11 prosenttia 107 miljoonaan euroon, mikä vastaa 3,4 prosentin liikevoittomarginaalia.

Kasvua vauhdittaa muun muassa uusi ennätystaso asiakaskunnassa, joka kasvoi 3 prosentilla 63,2 miljoonaan aktiiviseen asiakkaaseen. Myös asiakasuskollisuus jatkaa vahvistumistaan Zalando Plus -asiakasohjelman kautta, jonka jäsenmäärä on ylittänyt 22 miljoonaa, mikä edisti keskimääräisen vuotuisen asiaskorin kasvua 308 euroon aktiivista asiakasta kohden. Vahva brändityö on saanut tunnustusta myös kotimaassa, jossa Zalandos globaali markkinointijohtaja Sara Spännar palkittiin äskettäin Ruotsin parhaana markkinointijohtajana muoti- ja vaatetusalalla.

Kolmannen vuosineljänneksen tuloksemme vahvistavat Zalandos jatkuvan edistyksen kohti johtavan muoti- ja elämäntyylialustan rakentamista Euroopassa. Jatkoimme Zalandos tarjoaman vahvistamista ruotsalaisille asiakkaillemme ja kumppaneillemme sekä lisäarvon luomista molemmille osapuolille. Tekoäly helpottaa ruotsalaisten asiakkaiden muodin löytämistä, ja Zalando Assistant on konkreettinen esimerkki tästä, toteaa Zalandos Pohjoismaiden johtaja Sebastian Becker raportin kommentissa.

B2B-liiketoiminta yli kaksinkertaistaa voiton

Tämän päivän neljännesvuosiraportin huomionarvoisin asia on konsernin B2B-segmentin räjähdysmäinen kehitys, jossa Zalando myy logistiikkainfrastruktuuriaan ZEOS ja ohjelmistoalustaansa SCAYLE muille verkkokauppiaille ja brändeille. Jo kesällä selvisi, että tekoäly ja B2B nostavat Zalandos kannattavuutta, mutta kolmannella vuosineljänneksellä kehitys on kiihtynyt entisestään. B2B-liiketoiminnan liikevaihto nousi peräti 28 prosentilla 354 miljoonaan euroon ja korjattu liikevoitto yli kaksinkertaistui 20 miljoonasta 42 miljoonaan euroon, mikä nosti segmentin liikevoittomarginaalin vaikuttavaan 12 prosenttiin.

Menestys selittyy useilla merkittävillä asiakassopimuksilla neljänneksen aikana. Ohjelmistohaara SCAYLE, joka liittyi konserniin viime vuoden About You -yrityskaupan myötä, on varmistanut kolmannen ja neljännen yrityssopimuksensa Yhdysvalloissa Rue Gilt Groupe ja Neighborhood Intelligence -yhtiöiden kanssa, jotka pyörittävät muun muassa Bed Bath & Beyond -liikettä. Euroopassa on myös solmittu sopimuksia brittiläisen N Brown Groupin kanssa, kun taas logistiikkapuoli ZEOS on lanseerannut uusia ratkaisuja brändeille, kuten Lascana, LC Waikiki ja Champion. Ei siis ollut sattumaa, että Zalando palkkasi vain pari viikkoa sitten Amazon-veteraanin Tom Christensonin uudeksi vanhemmaksi varajohtajaksi johtamaan ja skaalaamaan juuri tätä miljardisijoitusta.

Olemme myös sitoutuneita tukemaan liiketoimintakumppaniemme pitkäaikaista kasvua. ZEOS:n, SCAYLE:n ja Zalando Marketing Servicesin avulla tarjoamme brändeille ja jälleenmyyjille logistiikka-, verkkokauppa- ja markkinointiratkaisuja, jotka auttavat heitä tavoittamaan asiakkaita kaikkialla Euroopassa, sanoo Sebastian Becker.

Päästää ulkoisia kauppoja sisään tekoälyagenttien avulla

B2B-liiketoiminnan kasvun lisäksi Zalando esittelee tänään täysin uuden strategisen askeleen, joka on nimetty Zalando Extendediksi. Aloite tarkoittaa, että alusta avautuu ulkoisten verkkokauppojen tuotteille kategorioissa, joita Zalando ei itse myy tai varastoi. Ensimmäisenä pilottiprojektissa on sisustustuotteiden toimittaja Westwing, jonka suuremmat huonekalut ja sisustuselementit ovat nyt saatavilla Zalandos asiakkaille Saksassa suoraan olemassa olevassa syötteessä.

Aloitteen todellinen teknologiahypähdys toteutuu kuitenkin vuonna 2027. Silloin Zalandos oma tekoälyagentti ottaa haltuunsa itse ostoprocessin asiakkaan puolesta. Sen sijaan, että asiakas ohjattaisiin ulkoiseen verkkokauppaan tai että kauppiaan pitäisi rakentaa monimutkainen tekninen integraatio Zalandos kassaan, tekoälyagentti suorittaa koko tilauksen automaattisesti taustalla, kun taas asiakas pysyy Zalando-sovelluksessa.

About You -yrityskaupasta on kulunut vuosi, ja integraatio etenee hyvin sekä synergioiden toimitus säilyy vauhdikkaana. Samalla siirtymämme alustamalliin kiihtyy, ja kumppanimyynti ja retail media kasvavat kaksi-numeroisesti sekä B2B-liikevaihdon kasvu on lähes 28 prosenttia, sanoo Zalandos talousjohtaja Anna Dimitrova.

Kolmen vuosineljänneksen jälkeen Zalando vahvistaa vuoden 2026 ennusteensa. Yhtiö odottaa edelleen, että sekä GMV että liikevaihto kasvavat 12–17 prosentin haarukan alarajalla, kun taas korjattu liikevoitto odotetaan olevan 680–720 miljoonaa euroa koko vuodelta.

MAINOS
Ehandel.fi:n toimitus
MAINOS