Uusia tietoja Amazonin henkilöstövähennyksistä on tullut ilmi tämän vuoden suurimman alennusviikon aikana. Reutersin ja Business Insiderin mukaan viimeisimmällä kierroksella vaikuttaa alle 1 000 työntekijää.
Uupotusten painopiste on yhtiön "Stores"-divisioonassa, joka pyörittää keskeistä verkkokauppasivustoa. Vaikuttaviin osastoihin kuuluvat asiakaspalvelu sekä kolmannen osapuolen myyjien palvelut, joissa työntekijät sijaitsevat Yhdysvalloissa, Intiassa ja Isossa-Britanniassa.
Mukauttaa toimintaa
Amazon on itse vahvistanut tiedot ja selittää päätöksen lausunnossaan:
Olemme mukauttaneet osia Stores-toiminnastamme, koska arvioimme, että tämä rakenne mahdollistaa paremmin prioriteettiemme toteuttamisen, Amazonin edustaja kertoo.
Aiemmin tänä vuonna yhtiö toteutti laajan uudelleenjärjestelyn. Uudet leikkaukset ovat viimeisimpiä laajamittaisen aallon jälkeen, jossa noin 30 000 työpaikkaa poistettiin viime vuoden lopusta ja tämän vuoden tammikuuhun.
Pandemiavaikutus jatkuu
Jeff Bezos kommentoi äskettäin yhtiön jatkuvia leikkauksia Fox Newsin haastattelussa. Hän uskoo, että tilanne on seurausta siitä, että yhtiö palkkasi liian aggressiivisesti pandemian aikana.
Ihmiset jäivät kotiin ja tilasivat tavaroita, ja se oli meille uskomattoman intensiivinen ajanjakso, Jeff Bezos sanoi haastattelussa.