Elokuussa Ehandel.se raportoi Cellbesin vahvasta kasvusta, jossa liikevaihto kasvoi kymmenen prosenttia 583,7 miljoonaan kruunuun ja liikevoitto oli 46,2 miljoonaa kruunua. Tuolloin ilmoitettiin myös, että verkkokauppias oli siirtänyt palautuskäsittelynsä Virosta Boråsiin.
Nyt yhtiön vuositilinpäätös vuodelta 2025 on rekisteröity Bolagsverketissä ja se paljastaa entistä enemmän menestystä, mutta myös huolta alan kehityksestä.
Yhtiön nettotulos kääntyi voitolliseksi 9,4 miljoonaan kruunuun. Tätä voidaan verrata edellisen vuoden 9,1 miljoonan kruunun tappioon. Vahva kehitys on myös mahdollistanut Cellbesin maksamaan 29,8 miljoonan kruunun konserniavustusta emoyhtiölle Consortio CS Holding AB.
Yhtiön vakavaraisuus on myös vahvistunut ja kasvanut 26 prosentista 33 prosenttiin.
Globaali hyökkäys
Cellbes ei kuitenkaan tyydy pelkästään pohjoismaiseen markkinaan. Yhtiöllä on jo ennestään menestyksekkäitä yhteistyökumppanuuksia alustojen, kuten Zalandon ja About Youn kanssa, joista erityisesti Saksan markkinat ovat olleet hallitsevia.
Kuluneen vuoden aikana verkkokauppias on nostanut vaihteen korkeammalle ja lanseerannut oman verkkotunnuksen Cellbes.com. Uuden sivuston tavoitteena on tavoittaa kahdeksan muuta eurooppalaista markkinaa laajassa kansainvälisessä hyökkäyksessä.
Varoittaa Temusta ja Sheinistä
Positiivisista taloudellisista luvuista ja laajennussuunnitelmista huolimatta verkkokaupan taivaalla on synkkiä pilviä. Hallituksen toimintakertomuksessa yhtiö esittää jyrkkää kritiikkiä aasialaisia halpakauppajättejä kohtaan ja nimeää ne yhdeksi suurimmista tulevaisuuden uhista.
Kilpailu suurilta kiinalaisilta verkkokauppatoimijoilta, kuten Temulta ja Sheiniltä, on haaste koko alalle, sillä ne poistavat kilpailun reilut edellytykset.
Aggressiivinen hinnoittelu ja EU:n ulkopuolisten yhtiöiden vastaavien säännösten puute jatkaa monien ruotsalaisten verkkokauppiaiden turhautumista, ja Cellbes liittyy nyt kasvavaan kriitikoiden joukkoon.
Profiili jättää hallituksen
Vuositilinpäätöksen hyväksymisen yhteydessä käy myös ilmi, että hallituksessa on tapahtunut muutoksia. Hallitusprofiili Lovisa Öhnell on päättänyt jättää Cellbes AB:n hallituksen useiden vuosien tehtävissään jälkeen.
Hallituksessa jatkavat puheenjohtaja Paul Källenius sekä jäsenet Amelie Söderberg, Benny Guttman, Tony Olofsson ja Fredrik Persson. Yhtiön toimitusjohtaja on Charlotte Nordén.