Verkkokauppa Babyland.se toivottaa nyt vierailijansa hyvästelyviestillä etusivulla:
Olemme päättäneet lopettaa Babyland.se:n toiminnan 14 vuoden jälkeen. Te asiakkaat olette olleet suurin ilo kaikkina näinä vuosina.
Päätöksen taustalla vuosikertomuksen mukaan on useita haasteita.
Liikevaihto koko vuodelta 2025 oli 155,7 miljoonaa kruunua. Tämä on hieman yli neljän prosentin lasku edellisen vuoden 162,9 miljoonan kruunun myynnistä. Samalla tappio rivin lopussa kasvoi. Tulokset rahoituserien jälkeen olivat -53,2 miljoonaa kruunua, mikä tarkoittaa, että alijäämä yli kaksinkertaistui edellisen vuoden 19,5 miljoonaan kruunuun verrattuna.
Hallinnollisessa kertomuksessa yhtiön johto osoittaa syitä myynnin hidastumiselle:
Tilikausi 2025 on ollut haastava markkinatilanne, jossa demografisten tekijöiden, kuten alhaisen syntyvyyden, kilpailun ja hintapaineen yhdistelmä on vaikuttanut negatiivisesti myyntimääriin.
Kustannussäästöt eivät riittäneet
Marginaalien hallitsemiseksi yhtiö on toteuttanut jatkuvia toimenpiteitä, kuten vanhentuneiden tuotteiden poistamista varastosta, ylimääräisen varastotilan vuokraamista ulkopuolisille osapuolille ja strategisia myyntialennuksia.
Omistus on pääosin emoyhtiöllä Laulima AB, joka hallitsee 69,5 prosenttia osakkeista.
Noin puolet Babylandin tappiosta selittyy operatiivisilla miinustuloksilla, loput johtuvat rahoituseristä.
Arvonalennukset ovat seurausta osakkeiden varovaisesta arvostamisesta täysin omistetussa tytäryhtiössä Stor & Liten AB nykyisten markkinaolosuhteiden perusteella.
Keväällä 2026 yhtiö suoritti pandemian aikana saadun alv-lykkäyksen takaisinmaksun, noin viisi miljoonaa kruunua. Likviditeetti on ollut tiukalla koko kauden ajan.
Ilman että vaikuttaisimme lausuntoihimme, toteamme, että maksettuja veroja ja sosiaalimaksuja sekä arvonlisäveroa ei ole maksettu ajoissa useita kertoja, tarkastaja totesi raportissaan.
Tarkastajan varoitus ja hallituksen vaihdos
Tarkastaja nosti myös esiin kysymyksiä yhtiön jatkuvuudesta ja totesi, että ennusteet osoittivat jatkuvia taloudellisia aukkoja vuonna 2026.
Pian vuosikertomuksen allekirjoittamisen jälkeen yhtiön ylimmässä johdossa tapahtui suuria muutoksia.
Kesäkuun lopussa 2026 hallituksen puheenjohtaja Sarah Ahnström sekä jäsenet Christian Huber ja Sebastian Schröder jättivät tehtävänsä. Sen sijaan yhtiöön astui kokonaan uusi hallitus, johon kuuluivat puheenjohtaja Camilo Günesli sekä jäsenet Anders Cserkuti, Eva Modig ja Pia Stoltz. Toimitusjohtajana on toiminut Maria Kärrlander Örup.