Syyskuussa Airmee avasi uuden logistiikkaterminaalin Örebrossa. Tämä laajentuminen tarkoittaa, että Örebron, Karlstadin, Eskilstunan, Norrköpingin ja Linköpingin asukkaat voivat nyt tilata tuotteita aamulla ja saada ne ovelleen illalla. Tavarat lähetetään verkkiapteen varastosta Morgongåvasta suoraan uuteen keskukseen.
Investointi mahdollistaa sen, että yhteensä 3,7 miljoonaa ihmistä ympäri maata voi hyödyntää palvelua.
Tämän investoinnin ansiosta voimme tarjota täysin uuden palvelutason asiakkaillemme alueella. Se, mikä todella tekee eron asiakkaiden arjessa, on se, että voimme nyt toimittaa samana päivänä, seitsemänä päivänä viikossa – myös lauantaisin ja sunnuntaisin. Tiedämme, kuinka tärkeää on päästä nopeasti käsiksi lääkkeisiinsä. Tuon turvallisuuden pitäisi olla olemassa riippumatta siitä, mikä viikonpäivä on, sanoo Yasmina Djedou, Apotean Head of Last Mile.
Laajentaa olemassa olevaa verkostoa
Kuljetusyhtiön laajentuminen tarkoittaa tavoittamaan enemmän vastaanottajia uusilla maantieteellisillä alueilla. Nykyinen laajennus perustuu logistiikkaverkostoon, joka kattaa jo kaupunkeja, kuten Tukholma, Uppsala ja Västerås.
Apotea ja Airmee ovat yhdessä olleet edelläkävijöitä asettamassa uuden standardin nopeille toimituksille. Se, että voimme nyt antaa lähes miljoonalle lisäihmiselle Keski-Ruotsissa mahdollisuuden saada tavaransa kotiin samana iltana, kaikki päivät viikossa, on seuraava askel tässä työssä – ja juuri sitä varten verkostomme on rakennettu, sanoo Jonathan Svensson, Airmeen Chief Business Officer.
Toivoo muuttuvia ostopalautteita
Verkkiaptiekki näkee nopeamman logistiikkaketjun keinona vaikuttaa siihen, miten asiakkaat ostavat. Toivo on, että kuluttajat tuntevat olonsa turvalliseksi käyttäessään verkkokauppaa myös silloin, kun tarpeet ovat kiireellisempiä.
Olen todella tyytyväinen siihen, että voimme nyt tarjota useammille asiakkaillemme toimituksen samana päivänä. Työskentelemme jatkuvasti asiakaskokemuksen parantamiseksi, ja mahdollisuus saada lääkkeet samana päivänä kuin ne on tilattu on tärkeä palapelin osa. Uskon, että se voi helpottaa useampien tilaamista esimerkiksi reseptilääkkeitä meiltä tulevaisuudessa, sanoo Pär Svärdson, Apotean toimitusjohtaja.