Yhtiö perustettiin yli vuosikymmen sitten Maria Tollemarkin ja Anna-Maria Lundström Törnblomin toimesta. Wakakuulla oli muutamia kannattavia vuosia pandemian aikana, mutta sen jälkeen vastatuuli on jatkunut.
Jo vuonna 2022 ja 2023 yhtiö näki laskevaa liikevaihtoa ja kasvavia tappioita. Tämä johti siihen, että omistajat lisäsivät pääomaa 20 miljoonaa kruunua syksyllä 2023. Nyt vuoden 2025 tilinpäätös osoittaa, että laskeva trendi jatkuu.
Liikevaihto laski 12 prosenttia ja oli 75,8 miljoonaa kruunua. Edellisenä vuonna liikevaihto oli 86,4 miljoonaa kruunua. Samanaikaisesti verkkokauppias raportoi -22,8 miljoonan kruunun liikevoiton. Tämä on parannus vuodesta 2024, jolloin liikevoitto oli -24,2 miljoonaa kruunua, mutta se tarkoittaa edelleen tappiota toiminnalle.
Omistajat täyttävät kassaa
Selvitäkseen taloudellisesta tilanteesta omistajat ovat tuoneet lisää rahaa.
Vuonna 2025 yhtiö sai osakkeenomistajilta lisäystä 24 miljoonaa kruunua. Tilikauden päättymisen jälkeen emoyhtiö AM Brands on myös taannut lisäksi 13,5 miljoonaa kruunua ja sijoittanut 6,2 miljoonaa kruunua lisäpääomaa.
Raportissa hallitus toteaa, että toiminta on kohdannut haastavaa markkinaympäristöä vuonna 2025, mikä heidän mielestään heijastuu negatiiviseen liikevoittoon. Yhtiö selittää edelleen, että se keskittyy nyt kannattavuuteen ja resurssien tehokkaampaan käyttöön tulevaisuudessa.
Suunnitelmana on optimoida kustannusrakenne, keskittyen yleiskustannuksiin ja markkinointiin. He myös kiinnittävät enemmän huomiota kannattavimpiin myyntikanaviin.
Näillä toimilla johto odottaa tuloksen vakiintuvan asteittain tulevina vuosina.
Samalla johtoon on tehty muutoksia. Vuonna 2025 yhtiön toimitusjohtaja Patrik Lamprot jätti tehtävänsä. Hän aloitti ulkoisena toimitusjohtajana tammikuussa 2024 ja rekisteröitiin virallisesti hallituksesta eronneeksi helmikuussa 2026.
Sen jälkeen Jonas Andersson on rekisteröity ulkoiseksi toimitusjohtajaksi.