Repetitionskoulutukseen osallistuminen aiheuttaa usein tulojen menetystä, koska korvaus koostuu yleensä valtion päivärahasta. Nyt Apotea kuitenkin kattaa erotuksen, jotta työntekijät eivät menettäisi rahaa poissaolostaan.
Yritys toteaa, että Ruotsin kokonaisturvallisuus edellyttää henkilöstöltä mahdollisuutta lähteä tavallisista töistään harjoittelemaan mahdollisen kriisin tai sotatilanteen varalle.
Pidämme itsestäänselvyytenä, että Ruotsin puolustukseen kutsutut työntekijät eivät saa samalla taloudellista haittaa. Kokonaisturvallisuus on riippuvainen siitä, että ihmiset voivat jättää tavallisen työnsä koulutusta ja harjoituksia varten, ja yrityksenä haluamme ottaa vastuun ja edistää Ruotsin puolustuskykyä. Tämä on meille jälleen yksi konkreettinen tapa tehdä niin, sanoo Apotean toimitusjohtaja Pär Svärdson.
Apotea on aiemmin ottanut käyttöön rutiineja, joissa toimistotyöntekijöitä koulutetaan sijaistamaan muita tehtävissä. Tarkoituksena on pitää lääkkeiden toimitukset asiakkaille käynnissä myös häiriötilanteissa ja muuttuneessa maailmantilanteessa.
Yrityksellä on nykyään yli 3 miljoonaa aktiivista asiakasta, ja se on rakentanut valmiuksiaan asteittain viime vuosina.