MAINOS

Dollarstore vaihtaa toimitusjohtajan – kaksi ruotsalaista johtoon

Timo Heimo ja uusi toimitusjohtaja Martin Sörenhag
"Tuodaan laajaa kansainvälistä kokemusta".

Suomalainen vähittäiskauppakonserni Tokmanni tekee muutoksia ruotsalaisen halpaketjunsa Dollarstoren johtoon. Timo Heimo jättää toimitusjohtajan tehtävän hieman yli vuoden jälkeen ja hänen tilalleen astuu Martin Sörenhag. Samalla konsernin johtoryhmään rekrytoidaan uusi henkilö. Asiasta kertoo Market.

LUE MYÖS: Jätti siivoaa Dollarstoressa – ottaa satojen miljoonien kustannukset

MAINOS

Timo Heimo astui Dollarstoren toimitusjohtajaksi maaliskuussa 2025, mutta palaa nyt Suomeen. Martin Sörenhag ottaa toimitusjohtajan tehtävät vastaan 1. marraskuuta. Hän tulee lähimpänä tehtävästä Flying Tiger Copenhagenin Pohjoismaiden johtajana. Aiemmin hän on toiminut myös ketjun toimitusjohtajana Ruotsissa. Hän on myös toiminut johtavissa tehtävissä yrityksissä Coop, K-Rauta, Apotek Hjärtat ja Lidl.

Martin tuo laajaa kansainvälistä kokemusta vähittäiskaupasta ja vahvaa osaamista kaupallisten konseptien kehittämisessä. Dollarstoressa olemme käynnistäneet useita aloitteita asiakasvirran vahvistamiseksi ja konseptin houkuttelevuuden lisäämiseksi. Martinin johdolla voimme nopeuttaa näiden aloitteiden toteuttamista entisestään, vahvistaa yhteisiä toimintatapoja ja tukea Dollarstoren pitkäaikaista kasvua ja parantaa kannattavuutta, sanoo Tokmannin toimitusjohtaja Sampo Päällysaho.

Yhtiö perustaa muutoksen yhteydessä myös uuden roolin johtoryhmässä, nimittäin johtaja strategian ja muutoksen tehtävän. Tehtävän ottaa vastaan Ulrika Göransson. Hän tulee lähimpänä tehtävästä OKQ8:n retail- ja yhdistysjohtajana ja hänellä on muun muassa kokemusta Teknikmagasinetin ja Zetas Trädgårdin toimitusjohtajana. Ulrika aloittaa tehtävässään 1. syyskuuta.

MAINOS
Ehandel.fi:n toimitus
MAINOS