MAINOS

Kuluttajakompassi Q3 2026: Ruotsalaisten ostovoima, keskimääräinen budjetti ja verkkokaupan tavat

Isabella Ahmadi, kuluttaja-asiantuntija
Fyysinen kauppa lähestyy.

Ruotsalaisten ostovoima on vakaa tämän vuoden kolmannella neljänneksellä. Kuluttajien odotetaan tekevän lähes puolet tavaraostoksistaan verkossa. Muoti ja kauneus ovat kärjessä ruotsalaisten ostamista tuotteista.

MAINOS

Prisjaktin raportin Kuluttajakompassin mukaan kolmannella vuosineljänneksellä 2026 verkkokaupan osuus kaikista ostoksista arvioidaan 46 prosentiksi. Fyysinen kauppa kattaa siten 54 prosenttia suunnitelluista ostoksista. Yli kolmasosa kuluttajista, eli 36 prosenttia, ilmoittaa tekevänsä vähintään 60 prosenttia ostoksistaan verkossa.

Data osoittaa, että nuoremmat kohderyhmät ostavat verkossa enemmän kuin vanhemmat. Erityisen huomionarvoista on 18–29-vuotiaat naiset, jotka tekevät keskimäärin 57 prosenttia ostoksistaan digitaalisten kanavien kautta.

Budjetti ja ostovoima

Fyysisten tuotteiden ostojen keskimääräinen budjetti on 10 770 Ruotsin kruunua tulevalla neljänneksellä. Tämä luku tarkoittaa 13 prosentin kasvua edelliseen neljännekseen verrattuna, mutta 16 prosentin laskua kolmanteen vuosineljännekseen 2025 verrattuna.

Prisjaktin Ostovoimaindeksi, joka mittaa kuluttajien kokemaa kulutuskykyä, on 6,7. Tämä on sama taso kuin edellisellä neljänneksellä ja hieman alhaisempi kuin 6,8 vastaavalla ajanjaksolla edellisenä vuonna.

Kotitalouksien ostovoimasta Prisjaktin kuluttaja-asiantuntija Isabella Ahmadi kommentoi:

Ostovoimaindeksimme osoittaa hyvin pieniä liikkeitä, ja ottaen huomioon, että kesä tuo monille kalliita matkoja ja lomailusuunnitelmia, kotitalouksilla voidaan katsoa olevan hyvät mahdollisuudet kuluttaa tulevalla neljänneksellä. Veronpalautukset ovat antaneet joillekin lisätuloja, mutta samalla taloudellinen tietoisuus näyttää edelleen vaikuttavan ostossuunnitelmiin, sanoo Prisjaktin kuluttaja-asiantuntija Isabella Ahmadi.

Eniten kasvavat tuotekategoriat

Kolmannella vuosineljänneksellä kuluttajat suunnittelevat ostoksia useilla segmenteillä, jotka osoittavat positiivista kehitystä edelliseen vuoteen verrattuna:

  • Vaatteet, kengät ja asusteet: 61 prosenttia kuluttajista suunnittelee ostoksia tässä kategoriassa. Tämä on kahdeksan prosenttiyksikön kasvu kolmanteen vuosineljännekseen 2025 verrattuna. Kiinnostus on erityisen suurta 18–29-vuotiaiden naisten keskuudessa, joista 84 prosenttia aikoo ostaa segmentissä.
  • Kauneus ja terveys: 37 prosenttia suunnittelee ostosten tekemistä. Tämä vastaa viiden prosenttiyksikön kasvua edelliseen vuoteen verrattuna.
  • Rakennettu ympäristö ja puutarha: 31 prosenttia aikoo ostaa kategoriassa. Kehitys on kaksi prosenttiyksikköä suurempi kuin samalla ajanjaksolla viime vuonna.
  • Urheilu ja vapaa-aika: 30 prosenttia suunnittelee ostoksia, mikä on yhden prosenttiyksikön nousu.
MAINOS
Ehandel.fi:n toimitus
MAINOS