MAINOS

Elon nimittää Andreas Wingenblixtin CLO:ksi – Onur Dogay lähtee neljän vuoden jälkeen

Onur Dogay ja Andreas Wingenblixt (Kuva: Elon)
Rekrytoi Apoteketista.

Elektroniikka- ja kodinkoneketju Elon AB tekee muutoksia konsernin johtoon. Yhtiö tiedottaa nimittävänsä uuden roolin, logistiikkajohtajan (Chief Logistics Officer, CLO), samalla kun nykyinen tuotejohtaja (Chief Product Officer, CPO) päättää lähteä yhtiöstä.

MAINOS

Andreas Wingenblixt on nimitetty uudeksi logistiikkapäälliköksi 1. syyskuuta 2026 alkaen, jolloin hän myös liittyy konsernin johtoryhmään. Rekrytointi kuvataan osaksi Elonin työtä tarjouksen kehittämiseksi ja arvoketjun tehokkuuden lisäämiseksi. Wingenblixt tulee lähimpänä Apoteketin tehtävänjohtajan roolista ja hänellä on aiempaa kokemusta logistiikasta ja toimitusketjusta yrityksistä Dustin ja Kuehne+Nagel.

Meillä on selkeä pyrkimys kehittää tarjontaamme ja parantaa tehokkuuttamme, ja logistiikka on keskeinen osa tätä työtä. Andreas Wingenblixtillä on juuri oikea osaaminen ja motivaatio viedäksemme asioita eteenpäin, sanoo Elonin toimitusjohtaja ja konsernijohtaja Henrik Aronsson.

Andreas Wingenblixt kommentoi uutta rooliaan:

Logistiikan vahvistamisessa ja tehostamisessa on paljon potentiaalia, ja yhdessä tiimin kanssa otamme seuraavan askeleen tämän työn edistämiseksi.

Tuotepäällikkö perustaa oman yrityksen

Samalla on selvää, että muutoksia tapahtuu myös tuoteosastolla. Onur Dogay, joka on toiminut Elonin tuotejohtajana (Chief Product Officer) neljä vuotta, on päättänyt lähteä perustamaan omaa yritystä.

Dogay pysyy tehtävässään 31. joulukuuta 2026 asti. Työ roolin CPO:n seuraajan löytämiseksi on jo aloitettu.

Onur on ollut arvostettu kollega ja tärkeä voimavara tarjontamme ja toimintatapojemme kehittämisessä. Haluan osoittaa henkilökohtaisen kiitoksen hänen sitoutumisestaan näiden vuosien aikana, sanoo Henrik Aronsson.

Onur Dogay itse katsoo taaksepäin oppivaan ajanjaksoon yrityksessä.

Elonissa on ollut neljä kehittävää vuotta. Olen kiitollinen luottamuksesta, tuesta ja saamistani mahdollisuuksista ja olen ylpeä siitä, mitä olemme saavuttaneet, hän sanoo.

MAINOS
Ehandel.fi:n toimitus
MAINOS